2پاسخ به سوالات
با عرض معذرت از پرسشگران گرامی از بابت تاخیر در پاسخ به سوالات بخصوص تاخیر چند روزه اخیر که بواسطه مسافرت ومشغله کاری پیش آمد به استحضار میرسد که در مواردی که جواب سوال نیاز به معاینه است در صورت امکان ودسترسی وسکونت درشهر اصفهان به مطب اینجانب ودر غیر اینصورت به متخصص کودکان در شهر خودتان مراجعه فرمایید
1جواب سوالات
با تشکر از پرسشگران گرامی در ارتباط با پاسخ به سوالات شمابزرگواران نکاتی هست که به تدریج به عرض شما خواهم رساند.از جمله آنکه بدون معاینه در مورد کودکان با دانستن یک علامت قضاوت مشکل ومیتواند مخاطره آمیز باشد.
اهمیت مراجعه به موقع1
با توجه به اینکه طب کودکان تنها رشته ای ازپزشکی است که با روند رشد درادوار مختلف از نوزادی تا بزرگسالی مرتبط است مراجعه های به هنگام در آن دارای اهمیت زیاد میباشد
معاینات کلیدی سال اول تولد
با عرض سلام به والدین گرامی بخصوص پدران ومادرانی که تازه فرزندی خدا به آنها داده یا در شرف فرزند دار شدن هستند توصیه اکید اینجانب به شما عزیزان اینست که جهت معاینه فرزند دلبنذتان در اولین فرصت مراجعه نمایید. هفته اول تولد هفته سوم وماههای اول تاچهارم هر کدام حداقل یک بار وسپس تا یک سالگی هر2ماه مراجعه فرماییداین مراجعه ها حداقل معایناتی است که یک کودک درسال اول لازم دارد تابتوان از استحکام سلامت جسمی او تا حدود زیادی اطمینان حاصل نمود واز بسیاری از مشکلات وناراحتیها پیشگیری نمودوباز هم تاکید میکنم که عدم مراجعه یا تاخیر در آن عوارض جبران ناپذیری میتواند داشته باشد
برنامه هفتگی
مطب :اصفهان خیابان بزرگمهرمقابل بیمارستان شهید صدوقی ساختمان میرداماد طبقه پایین تلفن تماس 32644833 زمان ویزیت عصرها 5/5تا7/45از شنبه تا چهار شنبه .
علت عدم پاسخ سوالات
با عرض معذرت از اینکه به سوالات متعدد شما پاسخی بعضا نمیدهم اولا به دلیل ضیق وقت ومشغله کاری بوده ثانیا به دلیل این است که نیاز به معاینه حضوری بوده وبدون معاینه وارزیابی هر نوع اضهار نظر میتواند مشکل ساز باشد امیدوارم عذر اینجانب را شما بزرگواران بپذیرید.
جواب سوالات
با عذر خواهی از تاخیر نسبتا طولانی که در پاسخ به سوالات در ماههای 8و9و10سال 92به دلیل مشغله کاری پیش آمده تلاش میکنم از 15 دیماه مجددا در حد بضاعت خود پاسخگو باشم ولی به سوالاتی که مستلزم معاینه باشدبا عرض معذرت قادر به جوابگوئی نخواهم بود
سوال کنندگان توجه بفرمایند
دوستان عزیزی که مسائل ومشکلات کودکانشان را مطرح میکنند توجه فرمایید که سوالات اغلب جنبه ارائه شرح حال دارد که پزشک بر اساس آموخته های پزشکی موظف است بعد از تکمیل اطلاعات با سوالاتی که میکند به معاینه پرداخته وسپس قضاوت اولیه رامطرح وشروع به درمان نماید لذا بسیاری ا ز سوالات شمابه این شکل قابل پاسخ نمیباشد
 
استفراغ درشیر خواران


استفراغ: چه موقع طبیعی و چه موقع غیر طبیعی است

آیا طبیعی است كه نوزاد من استفراغ كند؟
این امر در نوزادان شایع است كه در هفته های اول زندگی كه هنوز با تغذیه شان سازگاری پیدا نكرده اند و بدنشان در حال تكامل است مرتبا استفراغ كنند. شما می توانید تشخیص دهید كه در چه زمانی كودكتان واقعا استفراغ می كند و چه موقع تنها مقادیر كمی از شیر را بر می گرداند، زیرا در حالت اول مقادیر زیادی از غذای خورده شده را بیرون می دهد اما در حالت دوم تنها در حد چند قاشق چای خوری و به آرامی از چانه اش سرازیر می شود. استفراغ می تواند برای كودكتان ترس آور باشد و در این حال به احتمال زیاد گریه می كند.

هر عاملی می تواند سبب استفراغ كودكتان شود: از ماشین گرفتگی تا سوء هاضمه، حتی گریه طولانی مدت یا سرفه می تواند این رفلكس را تحریك كند. بنابراین دیدن استفراغهای مكرر در چند سال اول زندگی كودكتان امری شایع است. استفراغ معمولا در عرض شش تا 24 ساعت از شروع آن بدون هیچ درمان خاصی بجر تغییر در رژیم غذایی فروكش می كند. تا زمانی كه كودكتان سالم به نظر می رسد و افزایش وزن دارد جای هیچ گونه نگرانی نیست.

چه موقع باید نگران باشم؟
در چند ماه اول زندگی نوزاد، استفراغ معمولا بعلت مشكلات خفیف تغذیه ای مثل تغذیه بیش از حد یا آلرژی زودگذر نسبت به پروتئینهای موجود در شیرمادر یا شیرخشك می باشد. بعد از چند ماه اول زندگی، استفراغ به احتمال زیاد ناشی از عفونت ویروسی گوارشی است، البته گاهی ممكن است نشانه ای از عفونت سیستم تنفسی، سیستم ادراری یا حتی عفونت گوشها باشد. به مجرد اینكه كودكتان كمی بزرگتر شود، استفراغ می تواند علامت بیماریهای خطرناكتر هم باشد. اگر هر كدام از علائم هشدار دهنده زیر را در كودكتان مشاهده كردید از تماس با پزشك غافل نشوید:

درد شدید شكمی
شكم متسع
بی حالی یا بیقراری شدید
تشنج
استفراغهای مكرر و شدید یا استفراغهایی كه بیش از 24 ساعت ادامه یابد
نشانه های كم آبی ،مثل دهان خشك، عدم وجود اشك، فرورفتگی ملاج یا منطقه نرم روی سر كودك و كاهش ادرار (خیس شدن كمتر از شش پوشك در روز)
وجود خون یا صفرا (ماده سبزرنگ) در استفراغ

اگر مقدار ناچیزی خون در استفراغ دیده شود، جای نگرانی نیست. این امر ممكن است بعلت پارگی رگهای خونی ظریف در دیواره مری بعلت فشار برگشت مواد ایجاد شود. استفراغ كودك همچنین ممكن است در اثر بلع خون ناشی از بریدگی های موجود در دهان یا خون دماغ در عرض شش ساعت اخیر به رنگ قرمز دیده شود.

اما اگر وجود خون در استفراغ كودك ادامه یابد یا مقدار آن زیاد شود با پزشك خود تماس بگیرید. در صورتیكه استفراغ حاوی خون یا صفرا باشد پزشك احتمالا یك نمونه از آن را برای مشاهده درخواست می كند، لذا با وجودیكه ممكن است كار خوشایندی نباشد اما شما باید مقداری از آن را نگه دارید. صفرای سبز می تواند نشانه ای باشد دال بر اینكه روده ها مسدود شده اند، پدیده ای كه نیاز به مداخله فوری دارد.

استفراغهای مداوم و شدید در عرض نیم ساعت بعد از غذاخوردن در یك نوزاد
این امر ممكن است بعلت تنگی مجرای پیلور (محل اتصال معده به دوازدهه) باشد. تنگی پیلور یك علت نادر استفراغ است كه بیشتر موارد در سن چند هفتگی نوزاد پدیدار می شود، اما در هر زمانی تا سن چهار ماهگی ممكن است رخ دهد. در این بیماری استفراغهای نوزاد ناشی از ضخیم بودن عضله ای است كه از معده به روده امتداد می یابد و مانند دریچه عمل می كند. شدت ضخامت عضله گاهی به حدی است كه از عبور مواد غذایی جلوگیری می كند. این وضعیت به راحتی با جراحی خفیف قابل درمان است، اما نیاز به مداخلات طبی فوری دارد.

سعی كنید زیاد نگران نباشید. هر كودكی دیر یا زود بیمار می شود و معمولا چیزی برای نگرانی وجود ندارد مگر اینكه وی تمام پیراهن نو شما را كثیف كند. مانند هر بخش دیگری از وظایفتان بعنوان یك والد، این مساله نیز چیزی است كه زود با آن كنار خواهید آمد. با این حال به غریزه خود اعتماد كنید و اگر حدس می زنید كه موضوع جدی در كار است، با پزشك كودكتان تماس بگیرید.

چگونه باید با استفراغ كنار بیایم؟
زمانی كه كودكتان استفراغ می كند مایعات ارزشمندی را از دست می دهد. بسیار مهم است كه مایعات مذكور جایگزین شوند طوریكه كودك دچار كم آبی نشود. برای این كار یك محلول الكترولیتی یا مایعات خالص مثل آب یا آب سیب رقیق شده را طبق تجویز پزشكتان به او بخورانید. اینها ساده ترین چیزهایی هستند كه برای كودك باید مد نظر داشته باشید. متخصصین، برنامه درمانی زیر را پیشنهاد می كنند:

به مجردی كه استفراغهای وی قطع شود، هر نیم تا یك ساعت شروع به دادن مقادیر كم آب یا محلولهای الكترولیتی بنمایید ( هر كدام از موارد را كه در دسترس دارید).
اگر كودك این حالت را تحمل نمود، به نوبت به او 60 گرم در 50 سی سی محلول الكترولیتی و 60 گرم در 50 سی سی مایعات خالص هر نیم ساعت بدهید.
پس از اینكه كودك توانست دو نوبت از این مایعات را بدون استفراغ تحمل كند، شیر یا شیر خشك با نصف غلظت را به او بدهید، و مقدار هر بار تغذیه را به 10 تا 15 گرم در 80-100 سی سی، هر سه یا چهار ساعت افزایش دهید.

اگركودكتان برای 12 تا 24 ساعت استفراغ نداشته باشد، می توانید تغذیه معمول وی را آغاز كنید. اما همچنان به او مایعات زیاد بدهید. با غذاهایی كه هضم آنها راحت است مثل غلات و ماست شروع كنید. همچنین می توانید از مایعات خالص یخ زده مثل یخ در بهشت استفاده كنید، البته اگر كودكتان بیش از 12 ماه داشته باشد.
خوابیدن می تواند به آرامش كودكتان كمك كند، محتویات معده اغلب حین خوابیدن به درون روده تخلیه می شوند، كه این امر احتمال استفراغ را كاهش می دهد. به كودكتان داروی ضد استفراغ ندهید (چه انواع تجویزی با نسخه و چه انواع بدون نسخه) مگر اینكه پزشكتان این داروها را تجویز نماید.

مطالب مرتبط :

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

صفحه اصلي
برنامه هفتگی
سوالات پزشکی كاربران
پيام هاي كاربران
گالري عكس
سايت هاي مرتبط
اخبار پزشکی
تغذیه کودکان
گزینه ها از سایر منابع
مطالب و مقالات
رشد وتکامل ـ 2
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences